top of page

Entertainment & Activity Schedule

MAIN STAGE - SATURDAY, May 25, 2024

10:30 Arie Lommel & Daughter 

11:30  Jim's Red Pants

  1:30  L'Espirit Creole

  2:30 Father, Son, and Friends

  4:30 Jim's Red Pants

OLDE CHERRY TREE - SATURDAY 

11:00 Rodney the Younger, Colonial Conjurer

  1:30 Rodney the Younger, Colonial Conjurer

  3:00 Rodney the Younger, Colonial Conjurer 

BATTLEFIELD - SATURDAY 

10:00 Oxen Demonstration

11:00  Dragoons- Horse Demonstration

11:30  Tippecanoe Ancient Fife & Drum

12:30  Artillery Demonstration followed by battlefield games

  1:00  Battle

  2:00  River Valley Colonial Fife & Drum

  3:30  Artillery demonstration followed by battlefield games

  4:00  Battle

CLARK MEMORIAL GROUNDS - SATURDAY

10:30  MORNING TROOP AND VETERANS SALUTE 

11:00   Sons of the American Revolution ceremony &

             Rivet 6th Grade Ensemble 

11:30   Ranger Programs

12:00  Massed Field Music of the NWTA /

             Camp Tours - meet at GRC Grounds

  1:30   Ranger Programs

  3:00  18th Century Military Fashion Show

  3:30  Camp Tours - meet at GRC Grounds

  3:45  18th Century Civilian Fashion Show

  4:30  Colonel Webb's Band of Musick

  5:30 Evening Colors / Troop Parade

CHILDREN'S AREA - SATURDAY

10:00 Adam Clark, Storyteller

10:30 Voyageur Fife & Drum

11:00 Children's Needleworking with Mrs. Amber

11:30 Kelton Zellers, Juggler

12:00 Talk with a Soldier

12:30 Corn husk doll making

  1:30 Adam Clark, Storyteller

  2:00 Children's Needleworking with Mrs. AMber

  2:30 Voyageur Fife & Drum

  3:00 Talk with a Soldier

  3:30 Corn husk doll making

  4:00 Kelton Zellers, Juggler

LA GALARIE - SATURDAY 

10:30 Common Stock

11:00 Strolling Singers

12:00 Silas Moore Rat Catcher

  1:30 Strolling Singers 

  2:00 Thomas Paine

  2:30 Martha Washington 

  3:30 Ben Franklin

MAIN STAGE - SUNDAY, May 26, 2024

10:00 Worship Service with Rev. Dennis Latta

11:00 Jim's Red Pants

12:30 L'Espirit Creole

  1:30 Father, Son, and Friends

  2:30 L'Espirit Creole

  4:00 Arie Lommel & Daughter

OLDE CHERRY TREE - SUNDAY

12:30 Rodney the Younger, Colonial Conjurer

  2:00 Rodney the Younger, Colonial Conjurer    

  4:00 Rodney the Younger, Colonial Conjurer  

BATTLEFIELD - SUNDAY

10:30  Oxen Demonstration

11:00   RiverVally Colonial Fife & Drum

11:30   Artillery demonstration followed by battlefield games

12:30 Battle

  1:00  Tippecanoe Ancient Fife & Drum

  2:00  Dragoons- Horse Demonstration

  2:30  Voyageurs Fife & Drum

  3:00  Artillery demonstration followed by battlefield games

  3:30  Battle

  4:00 Voyageurs Fife & Drum

CLARK MEMORIAL GROUNDS - SUNDAY

10:00  MORNING COLOR CEREMONY / MUSTER OF TROOPS

  1:30   18th Century Civilian Fashion Show

  2:00  Camp Tour- meet at GRC Grounds

  2:30  Colonel Webb's Band of Musick 

  4:00  Camp Tours - meet at GRC Grounds /

             Photography Contest Awards - GRC Grounds

  4:30  Tippecanoe Ancient Fife and Drum Corp,

             River Valley Colonials Fife and Drum Corp. & Voyageur Ancient                     Fife and Drum Corp. - in front of Memorial

  5:00 EVENING COLORS / TROOP PARADE

CHILDREN'S AREA - SUNDAY

10:30 Kelton Zellers, Juggler

11:00 Adam Clark, Storyteller

11:30 Voyageur Fife & Drum

12:30 Children's Needlworking with Mrs. Amber

  1:00 Corn husk doll making

  1:30 Talk with a Soldier

  2:00 Adam Clark, Storyteller

  2:30 Children's Needleworking with Mrs. Amber

  3:00 Voyageur Fife & Drum

  4:00 Kelton Zellers, Juggler

 

LA GALARIE - SUNDAY

11:00 Silas Moore Rat Catcher

12:30 Strolling Singers

  1:30 Thomas Paine

  2:00 Martha Washington

  2:30 Ben Franklin

  3:00 Strolling Singers

ROVING ENTERTAINMENT
Cornelius the Town Cryer
Silas Moore, Rat Catcher
Common Stock
Hurdy Gurdy Man
Old Leatherstocking – Banjer

Throughout both days: Lairs Bench, Juggling and Much more

A Rendezvous Mass will be held at the Historic Old Cathedral on Sunday Morning at 7:00 a.m.

bottom of page